Den förre mellanviktsmästaren Sean Strickland möter den obesegrade rivalen Khamzat Chimaev i huvudmatchen på UFC 328. Inför titelmatchen den 9 maj i Newark klargör Strickland att den intensiva rivaliteten dem emellan inte kommer att svalna efter slutsignalen. Enligt amerikanen kommer de att förbli fiender livet ut.
Inom UFC brukar ofta bittra rivaliteter lugna ner sig efter att matchdörren stängts. Strickland har tidigare visat sportslighet efter förluster mot bland andra Anthony Hernandez och Dricus du Plessis. Men när det gäller drabbningen mot Chimaev ser situationen annorlunda ut. Under ett mediamöte inför galan uttryckte Strickland att förloraren i denna match kommer att få leva med förnedringen permanent.
”Den som vinner kommer att ha rätten att skryta, och den som inte gör det får äta skit tills de dör”, klargjorde Strickland. ”Det är det värsta med den här matchen. Jag slåss mot Fluffy, han slår mig – jag höjer hans hand och säger bra jobbat. Dricus slog mig, jag höjde hans hand och sa att han slog mig. Men jag tror att jag och Chimaev? Vi dör som fiender.”
Allt tyder på att hatmötet inte kommer att avslutas med ett respektfullt handslag, och fansen kan förvänta sig en mycket laddad stämning fram till matchstarten.