Protester mot UFC:s val att sparka en rankad tungviktare

Författare: Jaser Davari

Publicerad: 2025-08-04 10:42

UFC:s beslut att inte förnya kontraktet med den rankade tungviktaren Martin Buday, trots en 7-1-statistik och tre raka segrar, har väckt starka reaktioner bland fansen.

Stora reaktioner runt Budays avsked

Martin Buday var nyligen rankad tolva i UFC:s tungviktsdivision och kom från en imponerande vinstrad, inklusive en seger mot Marcus ”Buchecha” Almeida. Trots detta valde UFC att inte erbjuda honom ett nytt kontrakt. Bland fansen har hashtaggen #JusticeForBuday börjat cirkulera, även om den ännu inte trendat.

Kommmentatorer påpekar att det nu knappt finns ett dussin relevanta namn kvar i tungvikten och ifrågasätter UFC:s strategi: ”Inte ens att vara rankad verkar betyda något längre. Vad är det egentligen man slåss för?” Andra menar att UFC hellre satsar på oprövade talanger från Contender Series än etablerad kvalitet.

Vissa kommentarer pekar på orättvisan: ”Fighters med förlustsviter får vara kvar, medan någon som Buday får gå.” Spekulationer går också kring att Buday tackat nej till ett ”10k to show, 10k to win”-kontrakt, och den allmänna tonen är att UFC skadar sportens trovärdighet med den typen av beslut.

UFC  har inte gett en anledning till varför man sparkat Buday.